Ahojte Domiňáci!

V aktuálnom období vyvrcholila zimná príprava všetkých družstiev našej akadémie a my sme pre Vás postupne vyspovedali trénerov jednotlivých kategórií, aby zhodnotili toto zaujímavé obdobie z hľadiska plánov, cieľov a ambícií.

Ako prvých sme vyspovedali trénerov kategórií A15 a A14.

Hodnotenie hlavného trénera A15, Kevina Absolona:

Aké ciele ste si nastavili pred začiatkom zimnej prípravy a čo ste od nej očakávali?

Zimná príprava v mládeži nie je ničím iným, ako pokračovaním v dlhodobom rozvoji jednotlivca a budovaní tímových hodnôt. Oproti hlavnej časti sezóny sa jej priebeh u nás takmer nijak nelíši. Rozdiely sú viac menej iba dva – po dlhšej vianočnej prestávke je rozbeh tréningov trochu pomalší – v praxi to znamená menší objem, nižšia intenzita. Nábeh späť do tempa je ale pomerne rýchly. Druhým rozdielom sú zápasy – namiesto ligových hráme prípravné zápasy. Snažíme sa vyberať súperov, s ktorými nie sme konfrontovaní počas ligy, aby to bola pre hráčov nová skúsenosť.

Naplnili sa dané očakávania? Ako ste spokojní s priebehom prípravy a naplnením cieľov?

Očakávania sú stále rovnaké – odovzdať zo seba maximum. A to platí nielen pre hráčov, ale aj pre nás trénerov, kondičákov či fyzioterapeutov. Každý z nás má inú úroveň výkonnosti, čo je absolútne prirodzené. Hlavná úloha nás coachov nie je iba natrénovať prechody do útoku, zlepšiť techniku hráčov, či sa kondične pripraviť. Našou úlohou je vytvoriť také prostredie, v ktorom sa bude chcieť každý z nás zlepšovať, naplno využívať naše tréningové podmienky a v zápase bojovať až do konca.

Nastali nejaké zmeny v kádri počas prípravy – odchody/príchody?

V príprave sme sa museli vysporiadať s viacerými vážnejšími zdravotnými prekážkami. Veľmi sa teším, že väčšina týchto prekážok sa dokázala vyriešiť a naši hráči a hráčka môžu naďalej športovať. Toto beriem za taký malý zázrak. Čo sa týka odchodov/príchodov – počas zimy sa ku nám do tímu pridali dvaja hráči, zároveň jeden hráč išiel na hosťovanie.

Ako celkovo hodnotíte zimnú prípravu?

Aká bola zimná príprava? Náročná. Dokázali sme počas nej odovzdať maximum? Myslím si, že áno. Vždy máte v živote a aj vo futbale silnejšie, lepšie momenty a aj pár momentov, kedy sa darí menej. Niekedy vám menia plány okolnosti, ktorým sa jednoducho nedá predísť a jediné, čo vám zostáva, je zatnúť zuby a ďalej tvrdo pracovať.

Aké máte ambície do jarnej časti sezóny?

Ambície sú iba dve. Jedná tímová a druhá sa týka jednotlivcov. U15 je ročník, v ktorom sú hráči na prelome dorastu. Počas letnej pauzy budú bojovať o svoje budúce pozície. Ako som spomínal, každý hráč má inú úroveň výkonnosti. Niekto bude bojovať o miesto v reprezentácii, niekto o prebojovanie do 1. ligy dorastu, ďalší budú bojovať o posun do našej A17 a v neposlednom rade tu budú aj hráči, ktorí budú mať možnosť stať sa budúcimi leadrami v našej G16. Každého hráča sa budeme snažiť podporovať vo svojich cieľoch a viesť ho cestou k jeho dosiahnutiu. Vždy si vážim, keď za nami prídu hráči, ktorí sa chcú poradiť ohľadne svojej budúcnosti – je to pre mňa silný prejav dôvery, zároveň je to aj veľká zodpovednosť. Či sa hráčom podarí splniť ich ciele? To závisí od veľa faktorov, a nie len futbalových – zdravie, zranenia, či faktor šťastia. Za mňa je avšak na konci dôležitá iba jedna otázka, či sme urobili naozaj všetko preto, aby sme svoje ciele splnili. Ak by aj nevyšli tie futbalové, tak si hráči do života odnesú profesionálne nastavenie, ktoré ich bude sprevádzať v akejkoľvek oblasti. Vysokoúčelné prostredie, v ktorom sa snažia všetci hráči napredovať, sa nedá dlhodobo udržať bez dobrej partie a tímového ducha. Ambícia č. 2 je teda teamspirit, ktorý je u nás dlhodobo na veľmi vysokej úrovni.

Výsledky A15 v zimnej príprave:

FC ViOn Zlaté Moravce – SDM Domino 1:8

FC Trinity Zlín – SDM Domino 4:0

SDM Domino – MFK Skalica 2:8

SDM Domino – MFK Dukla Banská Bystrica 2:1

SDM Domino – Futbalová Škola Róberta Hanka 5:3

FK Hodonín – SDM Domino 5:2

6 – 3 – 0 – 3 19:22

Hodnotenie asistenta trénera A14, Petra Habaru:

Aké ciele ste si nastavili pred začiatkom zimnej prípravy a čo ste od nej očakávali?

SDM Domino má ambíciu budovať silné, výkonné a sebavedomé individuality. Na tento smer sa orientuje aj architektúra nášho tréningového procesu.

Dominujú v ňom riešenia herných situácií 1 proti 1, malé prípravné hry s rýchlym transferom ťažiska a hľadaní prienikových prihrávok či nácviky herných činností jednotlivca podľa hráčskych funkcií.

Našou filozofiou je nechávať chalanom poslednú tretinu ihriska pred súperovou bránkou na ich osobnej alebo skupinovej kreativite. Ukážeme im balíček možností a je na ich úsudku, ako vyriešia danú situáciu.

Naplnili sa dané očakávania? Ako ste spokojní s priebehom prípravy a naplnením cieľov?

Zimnú prípravu hodnotíme kladne. Individuálne sme videli niekoľko zlepšení.

Azda najväčším problémom boli pre nás zranenia, ktoré prešli skrz-naskrz prakticky celým kádrom a znemožňovali nám pracovať systematickejšie.

Museli sme sa uchyľovať k improvizácii, pretože zranenia aj choroby nám neraz narušili tréningový proces. Berieme to ale s rezervou, s takýmito výzvami sa stretávali prakticky všetky kategórie. A to nielen na Domine.

Nastali nejaké zmeny v kádri počas prípravy – odchody/príchody?

V tejto oblasti sme boli aktívni. Hráči od nás šli obomi smermi.

Prišla k nám posila zo Slovana Bratislava, pracujeme na jednom hrotovom útočníkovi a radi by sme priviedli ďalšieho brankára, aby sa v tíme budovala zdravá konkurencieschopnosť.

Nedávno rady posilnil aj Juraj Voštinár, ktorý doteraz pôsobil najmä v A15 a po lete na nás medzi staršími čakajú aj Denis Artim, Ondrej Bodorík či Lukáš Hrmo. 

Ako celkovo hodnotíte zimnú prípravu?

Sužovali a sužujú nás zranenia niektorých kľúčových hráčov. Ako som však spomínal, zaznamenali sme individuálne zlepšenia. Dokonca aj počasie bolo žičlivé. Podstatné je v tejto chvíli nepoľaviť. 

Chalani musia na sebe neustále pracovať. Ak budú žiť v domnienke, že majú vždy garantované miesto v zostave, vytratí sa v nich motivácia pracovať na sebe a zlepšovať sa v každom ohľade.

Aké máte ambície do jarnej časti sezóny?

Jarná časť nás z pohľadu toho, ako je zostavená, preverí od hlavy až po päty. Okrem technickej a kondičnej pripravenosti sme už po prvom jarnom kole videli, že netreba podceňovať mentálnu a psychologickú prípravu hráčov, pretože čeliť slabšiemu alebo vyrovnanému súperovi je oveľa ľahšie, ako ťahať za kratší koniec proti favoritom.

Napriek náročnejšiemu začiatku ale dúfame, že to budú dobré lekcie pre káder smerom do pätnástky.

Zápasy A14 v zimnej príprave:

FC ViOn Zlaté Moravce – SDM Domino

FC Trinity Zlín – SDM Domino

SDM Domino – FK Rača U15

SDM Domino – MFK Dukla Banská Bystrica

SDM Domino – FK Lokomotíva Trnava U15

FK Hodonín – SDM Domino