Bolo to pred štyrmi rokmi, takmer presne na deň. Nie počas Veľkého týždňa, ale cez „obyčajný“ veľký turnaj. Ak sme chceli ďalej zo skupiny museli sme vyhrať. Viedli sme 1:0, dve minúty pred koncom prehrávali 1:2.Prišiel ku mne priateľ a zahlásil: „Ak toto otočíme budem každý týždeň chodiť v obleku v nedeľu na omšu do nášho kostola patróna svätého Jána Bosca.“ Pridal som svoj sľub: „A ja to isté.“Najmä počas dní Veľkého týždňa ma tento úsmevný, ale krásny moment často napadne. V poslednej sekunde sme viedli 3:2. Rozhodca zrazu odpískal proti nám nezmyselnú penaltu. Náš brankár ju chytil.Azda sa nerúham, ak poviem, že nás Giovanni Melchiorre Bosco (* 16. augusta 1815 v Becchi/Castelnuovo; † 31. januára 1888 v Turine), zakladateľ rehole (kongregácie) Saleziánov z nebíčka skúšal. Sľub sme hriešne naplnili približne tak na desať percent, ale snažili sme sa…Pomôžem si citátom turínskeho kňaza. Mám pocit, že sme až tak hriešní neboli. „To najlepšie, čo môžeme urobiť na svete, je byt veselý a nechať čvirikať vrabcov.“ Boli sme veselý, ba až neprístojne vytešení, a vrabce iste čvirikali.Svätého Jána Bosca v roku 1929 vyhlásili za blahoslaveného, v roku 1934 za svätého. V roku 1989 ho pápež Jan Pavol II vyhlásil za Otca a učiteľa mládeže.Don Bosco ako seminarista v Chieri založil Spolok veselosti, v ktorom boli združení mladíci z mestečka. Začal okolo seba zbierať prvých chlapcov. Získaval si ich hrou, začal poskytovať útulok sirotám bez prístrešia. Učil ich práci.Patrí sa v týchto dňoch zastaviť, zamyslieť. Listoval som citáty nášho patróna, ktorého portrét nosíme na hrudi v žlto-modrom štíte. Doba sa samozrejme zmenila v čase Don Bosca iba vznikala anglická futbalová federácia (FA) a hrá sa iba pomaly dostávala na kontinent. Iste som futbal v niektorom z článkom nazval božstvom, čo je zrejme hriech (meno Božie nadarmo), lebo je to „len“ hra, hoci podľa takmer polmiliardy svetovej populácie hra hier.Doba sa mení, sú však veci, ktoré zostanú večnou pravdou.Vybral som myšlienky Dona Bosca dnes v Zelený štvrtok 2019, lebo mi veľmi pasujú k futbalu a športu vôbec. A predovšetkým k životu naplnenom láskou. Moje slová by boli odvarom chválenkára bez pokory.
„Ak chceš byť dobrý, stačí, keď budeš robiť tri veci… veselosť, štúdium, zbožnosť. Je to veľký program.“
„Pracovať, koľko znesie zdravie, nie viac; ale každý nech sa vyhýba záhaľke.“
„Námaha je ľahká iba tomu, kto pracuje s láskou.“
„Byť dobrý nespočíva v tom, že sa nepreviníme, ale v tom, že sa chceme napraviť.“
„Boh mladých miluje a očakáva od nich mnohé dobré diela, pretože sú vo veku jednoduchosti, pokory, nevinnosti.“„Záhaľka je najväčším nepriateľom, s ktorým musíš stále bojovať.“„Keď veci idú dobre, netreba ich meniť pod zámienkou, že ich zlepšíme.“
„Nato, aby sme úspešne naprávali, nesmieme nikdy karhať v prítomnosti druhých.“
„Nepovažuj za priateľa toho, kto ťa príliš chváli.“„S každým sa zhováraj tak, aby si sa stal jeho priateľom.“P.S. Nemohol by toto všetko povedať dobrý futbalový tréner, aj ten najmodernejší? Samozrejme, že áno!
Peter Fukatsch